Overstappen van PC naar MAC
Een paar maanden geleden ben ik overgestapt van mijn PC met Windows naar een MAC laptop. Jarenlang vond ik dit onnodig omdat je feitelijk op een windows PC ALLES kunt doen wat op een MAC kan. Maar Vista was na zeshonderd upgrades niet meer vooruit te branden en ik had het helemaal gehad met het herinstalleren van je computer teneinde gewoon te kunnen werken. Dus daarom toch eens de stap gewaagd. Dat was een overgang die toch niet zomaar vanzelf ging. Voor iedereen die met de gedachte speelt om over te stappen hier een overzicht van alle voor en nadelen die ik ben tegengekomen.In het kort:
- Heb je een computer vooral om te e-mailen, te internetten en Word documenten te tikken, blijf dan lekker achter je PC werken.
- Vind je uitstraling belangrijk en heb je daar graag wat voor over, dan is een MAC natuurlijk een van de fraaiste computers die je kunt hebben. Het is de Iphone onder computers.
- Met name voor muziekmakers is het een ideaal platform. Voor design en webontwikkeling kun je ook heel goed met een PC uit de voeten. Voor de MAC zijn er wel een paar juweeltjes zoals Coda.
- Als alles eenmaal draait dan is het inderdaad een zeer solide besturingssysteem dat naadloos samenwerkt met de Hardware.
Ik heb gekozen voor een Macbook Pro, vanwege de specificaties. Ten eerste wild ik toch wel minimaal een 15 inch scherm, een harddisk van 500 Gb en 4Gb aan geheugen.

Het uitpakken van je Macbook is al onmiddelijk een verademing. Je haalt je laptop eruit, daarachter niet meer dan de stekker en je kunt beginnen! Kan het nog eenvoudiger.



Het systeem opstarten en instellen gaat ook vlotjes. Zo vlotjes dat ik het me nu nog amper kan herinneren ;-)
In eerste instantie ga je op de MAC op zoek naar de dingen die je gewend bent van je PC. Voor de meeste mensen is dat mailen, internet en teksten beheren.
E-mail, agenda en adressen

Voor:
Voor e-mail gebruikt de MAC "Mail". Een redelijk simpel programma, zonder ingebouwde agenda of adressenboek, zo lijkt het. Maar de agenda en het adresboek zijn aparte programma's die zeer goed met mail samenwerken. Een allesomvattend programma zoals Outlook is dus niet nodig.

Tegen
Zeer storend is dat je een Jpeg niet zomaar als attachment kunt verzenden. In plaats daarvan wordt de afbeelding in het bericht geplakt.

Veel mensen hebben geen idee hoe ze deze foto moeten opslaan. De enige manier om dit te omzeilen is het inpakken in een ZIP. En dan moet je ook nog instellen dat het als Windows vriendelijk attachment wordt verstuurd, anders kan een ander er niets mee.
Verder maakt Mail geen HTML mails aan, maar kun je alleen kiezen uit platte tekst of RTF
Zelf opmaken van je eigen mail is een Crime, bijna niet te doen.
Ik heb me scheel gezocht naar bullets en uiteindelijk kun je dat dus gebruiken door de knop 'lijst' toe te voegen aan de knoppenbalk

Ik was in Outlook gewend om met verschillende kleuren vlaggen te werken teneinde mijn mail te ordenen. dat gaat niet met Mail.
Je mail openen op verschillende locaties met verschillende POP accounts gaat erg moeizaam. Uiteindelijk heb ik ervoor gekozen om al mijn mail via Google mail te sturen. Vervolgens kun je dat wel soepel aan Mail koppelen.
Ik heb nog een maand lang Thunderbird gebruikt. dat werkte behoorlijk goed, maar bleek toch niet helemaal stabiel genoeg. En de koppeling met MAC Mail is heel hardnekkig, als je een bestand wilt mailen met de rechtermuisknop, dan start toch telkens weer Mac Mail op. Entourage van Microsoft kan ook en lijkt meer op Outlook, maar dan moet je Office hebben en naar mijn ervaring werkte dit ook niet echt geweldig.
Internet
Internetten gaat prima, je MAC heeft de draadloze verbinding zo gevonden en ingesteld. Safari voldoet ook goed. Zelf gebruik ik Firefox vanwege de vele beschikbare handige plugins.
Video is een ander verhaal. het Windows Media formaat wordt door Quicktime niet ondersteund. Daarvoor heb je flip4mac nodig. Je kunt ook de VLC mediaspeler downloaden, die speelt bijna alles af. Uitzending gemist maakt veel gebruik van Silverlight. Dat werkt op mijn MAC, maar met haperingen.
Teksten, Spreadsheets en Office
Een van de grotere frustraties. Ik heb braaf Microsoft Office 2008 gekocht. dat werkt, maar toch lang niet zo lekker als op de PC. Het lijkt wel of ze het erom doen!
Openen van bestanden gaat traag en elke keer als Word opstart moet je even wachten voor het systeem reageert.
Bij mij worden bullets niet goed weergegeven, ook niet na herinstallatie. Dit bleek een conflict met lettertypes. Op de MAC zijn er drie plaatsen waar lettertypes geïnstalleerd kunnen worden, dus een conflict is heel vlug geboren.
Selecteren van teksten en dan weer deselecteren gaat erg lastig. EDIT: ik ben er nu achter waar dit aan ligt. Dit werkt niet in combinatie met 'Right Zoom'. Een populair programmaatje dat het gedrag van de groene + knop op de mac verandert naar maximaliseren. Standaard is het gedrag van deze groene knop een raadsel, je weet zelden naar welk formaat het venster wordt omgezet, eigenlijk zou er een vraagteken moeten staan. Je moet dat dus verwijderen om het deselecteren te laten werken.
Macro's werken niet, want worden niet door MAC ondersteund.
Ik heb een paar weken OpenOffice gebruikt, maar is toch een net iets te primitief programma. Pages op de MAC werkt wel heel goed, is ook een programma van Apple, maar het omzetten van Word naar Pages en weer terug gaat niet goed. En dat heb je toch nodig als je samenwerkt met klanten die alles in Word, Excel of Powerpoint aanleveren.
Wordt vervolgd...